2021 թ. ՄԻՊ աշխատակազմը շարունակել է բնականոն աշխատանքը
2021թ. պետական բյուջեով ՄԻՊ աշխատակազմի կողմից նախատեսված է եղել մեկ ծրագրի իրականացում, որը ներառում է 5 միջոցառում: Փաստացի, 2021 թ. ընթացքում ծախսը կազմել է 531,3 մլն դրամ, կատարողականը՝ 97,4 տոկոս: Այս մասին տեղեկացրել է ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանն ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների հունիսի 2-ի համատեղ նիստում, որի ընթացքում քննարկվել է ՀՀ ՄԻՊ աշխատակազմի 2021 թ. պետական բյուջեի կատարողականը:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանը նշել է, որ 2021 թ. ընթացքում ՄԻՊ աշխատակազմի կողմից երկու դրամաշնորհային ծրագիր է իրականացվել. ընդհանուր գումարը կազմել է 22,9 մլն դրամ:
2021 թ. աշխատակազմը շարունակել է բնականոն աշխատանքը՝ իրականացնելով իրեն վերապահված գործառույթները:
Աշխատակազմի ներկայացուցիչները մշտադիտարկման այցեր են կատարել երեխայի խնամքի եւ պաշտպանություն իրականացնող հաստատություններ, ներկայացվել են օրենսդրական առաջարկություններ երեխայի իրավունքների ոլորտին առնչվող իրավական ակտերի նախագծերի վերաբերյալ, մասնակցել են միջազգային տարածաշրջանային տարբեր ձեւաչափերի քննարկումների, այցելել Արցախից տեղահանված եւ Հայաստանում ժամանակավորապես բնակություն հաստատած ընտանիքներին: Աշխատանքներ են տարվել երեխաների՝ իրենց իրավունքների վերաբերյալ իրազեկումը բարձրացնելու ուղղությամբ:
Իրականացվել է 1200-ից ավելի մեդիամշտադիտարկում, վեր են հանվել համակարգային խնդիրները, ինչպես նաեւ 2021 թ. ընթացքում տեղի ունեցած ՏԻՄ եւ ԱԺ արտահերթ ընտրությունների մշտադիտարկում՝ հաշմանդամություն  ունեցող անձանց իրավունքների ապահովման համատեքստում: Աշխատանքներ են տարվել հաշմանդամություն ունեցող անձանց՝ իրենց իրավունքների վերաբերյալ իրազեկումը բարձրացնելու առումով:
2021 թ. ՄԻՊ աշխատակազմը շարունակել է իրականացնել իր կանխարգելիչ գործառույթը, մասնավորապես, օրենքների, օրենսգրքերի եւ նոր կարգավորումների վերաբերյալ. ներկայացվել է 185 նախագծի վերաբերյալ դիտարկում, կանխարգելման գործառույթի շրջանակում ՍԴ է ներկայացվել 12 օժանդակ դիրքորոշում, ՄԻՊ-ն իր նախաձեռնությամբ ՍԴ է ներկայացրել 10 դիմում:
ՄԻՊ աշխատակազմը ստացել է երեխայի իրավունքների պաշտպանության հարցերին վերաբերող 904 դիմում-բողոք:
Նախորդ տարվա համեմատ՝ 2021 թ. 20 տոկոսով ավելացել է շուրջօրյա գործող թեժ-գիծ հեռախոսահամարին ստացված զանգերի քանակը. անձանց տրամադրվել է իրավախորհրդատվություն: Շուրջ 25 տոկոսով ավելացել է նաեւ դիմում-բողոքների թիվը՝ կազմելով 21.181:
ՄԻՊ ղեկավարը պատասխանել է պատգամավորների հարցերին: Անդրադառնալով ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանի հարցին՝ Քրիստիննե Գրիգորյանն առանձնացրել է երեք գլխավոր, կարեւոր առաջնահերթությունները: Զեկուցողը խոսել է պաշտպանի մանդատի շրջանակում հետպատերազմական հումանիտար խնդիրների հաղթահարմանն ուղղված աջակցության մասին, անդրադարձել ատելության եւ բեւեռացված խոսքի դեմ տարվող աշխատանքներին: Երրորդ առաջնահերթությունը, ըստ զեկուցողի,  իրավահավասարության օրակարգն է, որ ներառում է կանանց քաղաքական ու տնտեսական հզորացումը, հաշմանդամություն ունեցող անձանց, երեխաների իրավունքների պաշտպանության մեխանիզմներն ու հարցերը, ինչպես նաեւ խտրականության բացառման գաղափարը: Քրիստիննե Գրիգորյանն ընդգծել է համակարգային լիարժեք օրենսդրական բացը:
ԱԺ փոխնախագահը բարձր է գնահատել Արցախյան պատերազմի հետեւանքների վերացման ուղղությամբ ՄԻՊ-ի կատարած աշխատանքները, մասնավորապես, միջազգային հարթակներում մարդու իրավունքների պաշտպանությանը վերաբերող հարցերի բարձրաձայնումը:

Аппарат омбудсмена в 2021 г. продолжал работать в нормальном русле
“В 2021 г. Аппарат Защитника прав человека (ЗПЧ) предусматривал реализацию одной госбюджетной программы, включающей 5 мероприятий. Расходы составили 531,3 млн драмов, исполнение - 97,4%”, - сообщил 2 июня министр финансов Т.Хачатрян на совместном заседании постоянных комиссий НС по защите прав человека и общественным вопросам и по финансово-кредитным и бюджетным вопросам, в ходе которого обсуждалось исполнение Аппаратом ЗПЧ государственного бюджета на 2021 г.
ЗПЧ РА К.Григорян отметила, что в 2021 г. аппарат реализовал две грантовые программы общей суммой 22,9 млн драмов.
Персонал в отчетном году продолжал свою нормальную работу, выполняя возложенные на него функции.
Сотрудники аппарата посетили для мониторинга учреждения по уходу и защите детей, представили законодательные предложения по проектам, касающимся сферы прав ребенка, участвовали в дискуссиях в различных международных региональных форматах, посетили семьи, перемещенные из Арцаха и временно проживающие в Армении. Предприняты усилия по повышению осведомленности детей об их правах.
В 2021 г. проведен мониторинг более 1200 СМИ, выявлены системные проблемы, а также наблюдались выборы ОМС и внеочередные выборы НС в контексте обеспечения прав лиц с инвалидностью. Предприняты усилия по повышению осведомленности о правах инвалидов.
Аппарат ЗПЧ в отчетном году продолжал выполнять свою превентивную функцию, в частности, в отношении законов, кодексов и новых нормативных актов, – представлены наблюдения по 185 проектам, в рамках превентивных мер в Конституционный Суд внесено 12 вспомогательных положений, по собственной инициативе ЗПЧ в КС внесено 10 заявлений.
В аппарат омбудсмена поступило 904 заявлений-жалоб по вопросам защиты детей.
По сравнению с предыдущим годом в 2021 г. на 20% увеличилось количество звонков, поступивших на круглосуточную горячую линию – физическим лицам предоставлялись юридические консультации. Количество заявлений-жалоб также увеличилось почти на 25% - до 21181.
ЗПЧ ответила на вопросы депутатов. Касаясь вопроса вице-спикера НС А.Аршакяна, К.Григорян выделила три основных, важных приоритета. Она коснулась поддержки в преодолении послевоенных гуманитарных проблем в рамках мандата омбудсмена, а также проводимой работы против слова ненависти и крайне поляризованных высказываний. Третьим приоритетом, по словам ЗПЧ, является повестка равноправия, включающая политические и экономические полномочия женщин, механизмы и вопросы защиты прав лиц с инвалидностью, детей, исключение дискриминации. К.Григорян подчеркнула полный системный пробел в законодательстве.
Вице-спикер НС высоко оценил работу ЗПЧ по ликвидации последствий Арцахской войны, в частности, вынесение на международные площадки вопросов, связанных с защитой прав человека.